Запити сучасного ринку щодо професійних компетенцій фінансиста. Інтерв’ю з представником АССА в Укра

Запити сучасного ринку щодо професійних компетенцій фінансиста. Інтерв’ю з представником АССА в Укра

Ми поставили питання, що хвилюють багатьох фінансистів, стосовно нових вимог у професії, змін у процесі підготовки та перекваліфікації фахівців, а також про перспективи, що відкриваються з отриманням кваліфікації та сертифікатів АССА. Подробиці в статті далі.

1. Розкажіть коротко про роботу АССА в Україні: які зміни відбулися за минулий рік та які плани на рік 2023?

Ще в 2021 року наш офіс АССА Україна приєднався до АССА Польща, який також відповідає за країни Балтії, тому в географічному плані за 2022 рік нічого не змінилося. Якщо перед цим ми працювали з державами Кавказу, то нині це європейські країни. Особисто я вважаю, що ці зміни на краще, адже це напрямок, куди ми рухаємося, у плані розвитку, стандартів, визнання та співпраці. З початком війни ми опинилися в різних містах, країнах, але підтримка наших членів, студентів та партнерів — це ключове, адже в цьому ми вбачали свою місію. У березні 2022 року наші студенти складали іспити — це показник дивовижної цілеспрямованості та сили волі.

У 2023 році стратегія організації не змінилася. В Україні працюємо, щоб підтримувати професійний розвиток членів, можливість навчання для студентів самостійно та з партнерами, можливість складати іспити. Проте, з перебоями електроенергії та інтернету — це все, звісно, важко передбачити і тим паче на це вплинути.

2. Як змінився інтерес до іспиту ACCA DipIFR?

Диплом з МФСЗ у АССА з’явився в 2001 році, а російськомовна версія в 2003 році. За ці роки ДіпІФР склали понад 12 тисяч студентів в Україні. Це, власне, і говорить про необхідність та популярність цього диплому. Він допомагає фахівцям закрити потреби в знаннях і не вимагає довгострокового зобов’язання. Диплом дозволяє фахівцям оволодіти міжнародною мовою звітності, а саме стандартами, адже вони використовуються в понад 160 країнах. Фахівці в Україні дедалі більше потребують знань стандартів і практично відчувають вплив отриманих знань у роботі. Сам диплом за останній час не змінився, але ковід та війна відіграють свою роль. Не для всіх навчання в пріоритеті, бо насамперед — це життя та безпека. Ті, хто зміг собі забезпечити безпечні умови — продовжують вчитися та складають іспити АССА ДіпІФР та АССА кваліфікації.

Також, хотіла б зазначити, що інтерес до кваліфікації буде підтримуватися й надалі, адже ми розуміємо, що закінчиться війна, будуть інвестиції і питання наявності кваліфікованих фахівців постане в різних сферах. Функції фінансових фахівців будуть вимагати знань, зокрема й стандартів. Для отримання фінансування банки, установи, організації захочуть ознайомитися зі звітністю, бюджетами, зробити моніторинг. Буде потреба у звітності за стандартами. У цьому випадку нам допоможуть МСФЗ, бо звітність, складена на основі цих стандартів є зрозумілою мовою фінансових інституцій. Для таких організацій, установ та компаній відкриваються інвестиційні можливості у всіх країнах світу. На вашу думку в нас у країні вистачає фахівців зі знаннями стандартів? На мою думку — ні.

Принагідно нагадуємо, що вже зовсім скоро, 20 лютого, стартує онлайн-курс «ACCA DipIFR» з підготовки до червневого іспиту 2023 року.

Програма підготовки DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) ACCA розроблена для фахівців у галузі фінансів і бухгалтерського обліку, які бажають освоїти міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ) й отримати міжнародний диплом. Ми в  BDO Academy постійно вдосконалюємо та адаптовуємо програми та формат навчання. Тож і цього разу очікуйте багато цікавинок.

Коли? — старт 20 лютого (4 рази на тиждень, вечірній час)
Де? — онлайн з будь-якого куточку світу
Для кого? — Фахівцям сфери бухгалтерського обліку, аудиту і фінансів, а також усім фахівцям, які зацікавлені у використанні нових можливостей ефективного і зрозумілого подання фінансової інформації про діяльність компанії з метою залучення інвестицій, довгострокового фінансування й співпраці.
РЕЄСТРАЦІЯ
3. Які зміни відбулися в процесі складання іспиту ACCA DipIFR? На Ваш погляд, який вплив вони мали та матимуть у подальшому на інтерес українських фахівців до сертифікації?

Раніше студенти реєструвалися вручну та готували пакети документів, а з 2020 року студенти цього диплому, так само як і студенти АССА кваліфікації, реєструють кабінет студента і звідти реєструються на іспити. Це відкрило нові можливості для студентів і водночас ускладнило процедуру, адже реєстрація відбувається англійською. Розуміючи, що це буде складним викликом для певної категорії фахівців, ми підготували детальні інструкції та вказівки. Ще кілька років тому іспит складали у великій залі і писали від руки, з 2020 року іспит став комп’ютерним (СВЕ), а в 2021 році стало можливим складати іспит онлайн, як і іспити АССА кваліфікації. Це відкрило можливості до складання іспиту з будь-якого куточку світ, головне — ноутбук, гарний інтернет та знання. Проте, ми стали помічати, що студенти не звертають увагу на важливі деталі і допускають елементарні помилки. Певно через стрес перед іспитом. Усе більше студентів хочуть складати іспит у центрах, де адміністративна команда дбає про технічне забезпечення, але поки не закінчилася війна ми не можемо надати таку можливість, адже безпека — це головне. Очікуємо перемоги у війні, щоб кожен студент мав можливість обирати формат складання іспиту.

Також, хочу зазначити, що іспити досить нелегкі і ми пишаємось успішними, цілеспрямованими студентами, котрі складають іспити, хоча інколи, не з першої спроби.

4. Стосовно підготовки до складання іспиту, які дієві поради Ви маєте для майбутніх студентів? 

Перше: це послідовність та уважність — це дуже важливо. Реєструватися вчасно, щоб не мати стресу перед іспитом і після дедлайну відчайдушно не намагатися щось змінити. При всьому бажанні допомогти, ми не завжди можемо вплинути на деякі процеси, адже якщо реєстрація завершилася, то це актуально для студентів у всіх країнах світу. Звісно, коли вдається — ми з радістю допомагаємо і робимо все можливе. По друге: гарно готуватись і не нехтувати пробними іспитами, що є на сайті та які готують навчальні партнери для оцінки рівня підготовки. По третє: не поспішати та уважно ознайомлюватися з умовами реєстрації та проведення іспиту. І на останок, не менш важливо — уважно читати питання та відповідати саме на те, про що вас запитують, а не описувати все, що ви знаєте із цієї теми. Запитання та завдання іспиту АССА фахові і конкретні, саме тому так багато компаній, організацій та професійних установ довіряють нашому диплому. Іноді влучна та лаконічна відповідь додають той омріяний бал, аби скласти іспит. Адже коли ти бачиш 49 балів з мінімальних 50, то можна лише уявити той відчай, який відчувають студенти. Будьте уважні та успіхів вам.

5. І на завершення, розкажіть про перспективи для українських власників сертифікатів АССА. Які горизонти відкриваються і для кого саме?

Не секрет, що диплом АССА ДіпІФР — це лише один з дипломів, що пропонує АССА. Основний продукт — це кваліфікація, яка складається з 13 іспитів, етики та фахового досвіду. Саме кваліфікація відкриває можливості для фахівців отримати гарне місце роботи, високу платню, кар’єрний розвиток, можливість працювати в будь-якій країні світу. З початком війни мільйони людей були вимушені шукати безпеки в різних куточках світу і нас тішить те, що члени та студенти АССА знайшли роботу за фахом, мають можливість реалізовуватися в кар’єрі та підтримати свої родини. Я думаю, це одна з причин, чому студенти так цілеспрямовано продовжують складати іспити, адже це відкриває перед ними горизонти.

2 грудня 2022 року АCCA провела 12-ту Міжнародну конференцію державного сектора, на якій представляв Україну Владислав Рашкован, альтернативний виконавчий директор Міжнародного валютного фонду (МВФ). І я погоджуюсь з кожним словом його виступу, який можна прослухати за посиланням. Він озвучив процеси, у яких фінансові фахівці різних рівнів та напрямів будуть задіяні. І таких фахівців наразі дуже бракує. Я думаю, що це шанс, яким варто скористатися, аби напряму бути задіяними у відновленні та розвитку країни. Владислав виокремив такі функції, як оцінка потреб, вартість реконструкції, пріоритезація, планування, бюджетування, менеджмент проєктного фінансування, закупівлі, облік, контролінг, звітність, аналітика даних, моніторинг проєкту, управління ризиками, державний та донорський аудити. Цей реальний запит сьогодення і ми бачимо, що фахівців, які б могли закрити ці процеси та вести перемовини з міжнародними банками, організаціями, ЄБРР, МВФ, МФК тощо, наразі обмаль.

Фахівцям фінансової сфери потрібно розпочинати готуватися вже сьогодні. І наші навчальні партнери в цьому допоможуть. Певна, що для власників диплому ДіпІФР і кваліфікації АССА скоро з’явиться чимало роботи, що сприятиме відбудові нашої країни.

Детальніше про Сертифікацію АССА від BDO Academy можна дізнатися тут або Напишіть нам і фахівці БДО в Україні допоможуть розібратись.