Як ефективно управляти реструктуризацією компанії

По суті, реструктуризація — це інструмент, який використовується власниками бізнесу для зміни своєї діяльності відповідно до нового бізнес-плану, нових цілей або непередбачених обставин. Незалежно від того, чи спричинені ці обставини придбанням великого клієнта, втратою основного ринку або глобальною пандемією, реструктуризація —  це спосіб оцінити ваш бізнес і перетворити його в щось нове.

Ініціювання, управління і успішне завершення реструктуризації компанії може бути непростим завданням. Працівники схильні асоціювати процес зі звільненнями і втраченими можливостями, а багато роботодавців не витрачають час на те, щоб зрозуміти й правильно впровадити процес, що може нашкодити не тільки моральному духу компанії, але і її KPI.

Однак, якщо ви витратите час на те, щоб правильно здійснити процес реструктуризації, ви зможете досягти найкращих результатів для вашого бізнесу і ваших працівників, так як це допоможе вам йти в правильному напряму, максимізуючи прибуток і мінімізуючи збиток. В епоху COVID-19 власникам бізнесу особливо важливо розуміти цей процес. Із цією метою ми в компанії BDO будемо допомагати вам  під час реструктуризації, а також обговоримо її мету, потенційний прибуток та інші важливі аспекти.

Яка мета реструктуризації?

Незалежно від того, чи є ваша компанія великим конгломератом або невеликим місцевим підприємством, ваша мета — бути успішною у вашій галузі. Якщо ця галузь якимось чином змінилася або ви виявите, що ваша компанія не розвивається в бажаному вами напряму, ви повинні змінити свою компанію відповідно до нових умов.

Ось тут-то і вступає в справу реструктуризація. Знову ж таки, не використовуйте її як інструмент для усунення неефективних працівників. Йдеться про цілісний погляд на вашу компанію, щоб побачити, де ви можете адаптуватися, які ролі ви можете змінити або замінити, і як ви можете використовувати різні навички своїх людей для коригування курсу.

Найважливіше, що треба пам'ятати: реструктуризація  це все, що стосується обов'язків і відповідальності всередині вашої компанії, а не окремих осіб.

Компанії може знадобитися пройти реструктуризацію з певних причин, включно з наступними:

 • Впровадження нової системи або технології
 • Закриття філій
 • Субпідряд / аутсорсинг
 • Переорієнтація цілей бізнесу
 • Раціоналізація для підвищення ефективності (скорочення штату)
 • Частковий або повний продаж компанії
 • Злиття компаній

Давайте розглянемо приклад — уявіть собі компанію з ремонту електроустаткування, яку тільки що найняв великий клієнт. Цьому новому клієнтові потрібні глибші знання у сфері ІТ і менше практичних електромонтажних робіт. Отже, щоб утримати клієнта, вам необхідно змінити концентрацію навичок у вашій компанії. Це ідеальний сценарій для реструктуризації. У цьому випадку ви оціните:

 • поточну структуру і можливості команди, щоб зрозуміти, що вам потрібно диверсифікувати, і чий досвід може бути використаний,
 • чи потрібно вводити нові ролі, щоб пристосуватися до цієї зміни, і
 • чи зможе ваш бізнес фінансово впоратися з необхідними змінами.
Реструктуризація в епоху COVID-19

Пандемія не оминає жодного, і роботодавцям вкрай важливо брати активну участь у благополуччі своїх працівників протягом усієї реструктуризації, долучаючи їх до джерел кар'єри, психічного здоров'я та фінансової підтримки.

Підвищення прибутку за допомогою реструктуризованого бізнесу

Вплив COVID-19 на світ бізнесу безпрецедентний, кидає виклик усім підприємствам: швидко розвиватися або відставати. Поведінка споживачів значно змінилася: більшість споживачів усіх вікових груп перейшли на онлайн-купівлі.

Практика віддаленої роботи завоювала довіру, електронна комерція процвітає, а місцеві компанії тепер більш підтримуються своїми спільнотами, ніж будь-коли раніше. Замість того, щоб адаптувати свій бізнес до цих змін, тепер у вас є шанс переоцінити і переорієнтувати свій бізнес-план.

Можливо, деяких фізичних магазинів тепер буде багато, і ви повинні реструктуруватися в сторону придбання навичок онлайн комерції. Можливо, робота на дому більш ефективна для вашої компанії, що дозволить вам отримати доступ до висококваліфікованих працівників, де б вони не знаходились. Підвищення рентабельності у цій економічній кризі є збалансованим рішенням, але це можна зробити, якщо ви визначите нішу, яку може зайняти ваш бізнес, і почнете діяти.

Послуги BDO з бізнес-консалтингу ідеально підходять для такої ситуації, оскільки ми володіємо багаторічним досвідом управління складнощами фінансових реструктуризацій.

Структура процесу скорочення штату

Правильне проведення реструктуризації є важливим для добробуту вашого бізнесу і ваших працівників. Наступний процес побудований для забезпечення процесуальної справедливості — юридичний термін, що означає справедливе й послідовне ставлення до ваших працівників під час процесу реструктуризації (і потенційного скорочення штату).

Працівники часто можуть відчувати себе дестабілізованими, коли оголошується про реструктуризацію, а відсутність безпеки є емоційно важким для розуміння. Роль керівника в цій ситуації полягає в тому, щоб забезпечити якомога більше впевненості, комунікації і далекоглядності. Ось тут і стане в нагоді ця структура.

Крок перший: створення бізнес-кейсу

Перш ніж почати реструктуризацію, найперше, що необхідно зробити, це створити бізнес-кейс. З юридичної точки зору, це документ, який виправдовує всі рішення, які ви приймаєте під час всього процесу реструктуризації, включно з будь-якими розформуваннями або звільненнями. З організаційної точки зору, цей крок полягає в концептуалізації того, як ваш бізнес співвідноситься з бізнес-планом.

Не бійтеся використовувати «творче мислення»; як далеко може зайти ваш бізнес, у якому напряму ви хочете його розвинути і що ви можете зробити для цього? У разі відновлення після впливу COVID-19 виникає питання, що необхідно для виживання вашого бізнесу.

Ось кілька загальних питань, які слід задати собі при створенні бізнес-кейсу:

 1. Як давно був створений ваш бізнес, і чому ви вибрали його нинішню структуру при створенні?
 2. Чому ви розглядаєте зміни зараз? Наприклад, неякісний робочий процес, технологічна інтеграція, зовнішні обставини.
 3. Що було зроблено для того, щоб уникнути значних змін у структурі компанії? Наприклад, тактика маркетингу, зміна продукції, розширення ринку.
 4. Яким ви бачите майбутнє бізнесу?
 5. Що має змінитися, щоб це бачення стало реальністю?
 6. Які ролі були обрані для розформування?
 7. Чи існують можливі варіанти перерозподілу ваших працівників? Чи можуть вони підвищити кваліфікацію або адаптуватися?
 8. Чи є список, кого потенційно звільнять? Хто вони і чому?
Крок другий: консультації зі співробітниками, інтереси яких порушуватимуться

Проведення реструктуризації з добрими намірами має на увазі проведення консультацій з будь-якими працівниками вашого підприємства, чиє службове становище буде залежати від змін у компанії. Це містить зміну ролі, зміну обов'язків або звільнення.

Пропозиція про зміни в компанії видається кожному працівнику, інтереси якого порушуватимуться, до оголошення про реструктуризацію. Працівникові надається період часу (від декількох днів до декількох тижнів) для розгляду запропонованих змін, після чого йому надається можливість висловити свою думку або ідеї про те, яким чином компанія могла б впоратися зі змінами в його ролі. Незалежно від того, чи приймаєте ви їхні пропозиції на розгляд, ваш обов’язок як роботодавця —  неупереджено вислуховувати пропозиції вашого працівника. Нарешті, ви зустрічаєтеся зі своїм працівником, щоб передати йому своє рішення, і причини, за якими ви прийняли або не прийняли його ідеї.

Ця частина процесу гарантує, що ваші працівники будуть відчувати себе почутими й побаченими, що дуже важливо, так як вони приносять користь вашому бізнесу!

Крок третій: розформування

Розформування: коли обов'язки того чи іншого працівника більше не мають відношення до напряму діяльності компанії, посада розформовується. Це відбувається, коли приймається рішення про остаточну структуру компанії, і інформація про її реалізацію доводиться до відома тих, кого це стосується.

Розформування може зайняти від двох днів до трьох тижнів, включно із зустрічами тих, інтереси яких порушуватимуться , та оновленням внутрішньої документації. Вкрай важливо, що розформування посади не є тим же самим, що і звільнення працівника, який обіймав цю посаду. У рамках нового бізнес-плану працівник може бути підвищений на посаді, переведений або призначений на нову відповідну посаду! Це називається перерозподілом.

Крок четвертий: перерозподіл

Якщо працівник з уже наявною посадою може перейти на іншу посаду у вашій компанії, це називається перерозподілом. Як роботодавець, ваше завдання полягає в тому, щоб спільно з будь-якими розформованими працівниками вивчити можливості їхнього перерозподілу в компанії, будь то переведення до нової філії або прийняття на роботу на новій посаді, для виконання обов’язків якої є необхідні навички.

Важливо, щоб цей процес був справедливим і прозорим, тому переконайтеся в тому, що є постійний контакт з працівниками з питань просування процесу переведення.

Примітка: працівник може добровільно пропустити етап перерозподілу і відразу перейти до скорочення. Однак це повинна бути ініціатива працівника.

Крок п'ятий: скорочення штатів

Якщо працівник не може бути переведений на посаду в компанії, то на останньому етапі процесу реструктуризації його звільняють. На цьому етапі дуже важливо бережно й уважно ставитися до своїх працівників. Пропонуйте консультації, включно з питань кар'єри, запропонуйте фінансову підтримку (при необхідності), а також перекваліфікацію.

Працівники повинні бути проінформовані про скорочення штату відповідно до положення про скорочення штату в їхньому трудовому договорі (зазвичай за допомогою офіційного листа і офіційної зустрічі). Переконайтеся, що ви дотримуєтесь цього буквально, повідомивши їх якомога раніше! Це згладжує те, як вони залишають компанію.

Одне з головних правил для вашої реструктуризації: діяти чесно і сумлінно. Якщо ви демонструєте турботу й увагу до своїх працівників, дійте з позиції розвитку, законність якої юридично обґрунтована, тоді ваша компанія може досягти успіху в процесі реструктуризації.

Дізнайтеся, як BDO може допомогти вам у проведенні реструктуризації

В основі реструктуризації лежить статистика, корпоративна фінансова звітність і оцінка бізнесу. Команда BDO має багаторічний досвід роботи у всіх трьох сферах і наддасть вам кваліфіковані, адаптовані консультації для ефективного управління процесом вашої реструктуризацією.

Звертайтеся до команди BDO за індивідуальними, професійними, провідними в галузі бізнес-консультаціями й консультаціями з бухгалтерського обліку.

 

Джерело BDO New Zealand