• Як битва за мікросхеми змінює природу ризиків для телекомунікаційних компаній
Публікація:

Як битва за мікросхеми змінює природу ризиків для телекомунікаційних компаній

20 липня 2021

Хоча про блокаду Суецького каналу не так широко повідомляється, але березнева пожежа на заводі з виробництва мікросхем Renesas Electronics в Японії аналогічно сколихнула ланцюжки поставок. Коли полум'я вщухло, виробники автомобілів, зокрема, намагалися підрахувати економічні наслідки.

Renesas — великий постачальник комп'ютерних мікросхем, особливо для автомобільної промисловості. Сучасні автомобілі так само залежать від кремнію як і від палива для нормальної роботи — факт, який відноситься майже до кожного нового автомобіля, фургона або вантажівки.

Зв'язок з телекомунікаційними компаніями та їхньою поточною ситуацією може бути не відразу зрозумілий. Зрештою, що спільного між Audi і AT&T або Tesla і Deutsche Telekom? Відповідь — мікросхеми.

Рішення й пропозиції телекомунікаційних компаній, від інфраструктури 5G й до надання клієнтам модемів, засновані на комп'ютерних мікросхемах. Оскільки модеми необхідні для таких пропозицій як quad-play, то на тимчасову здатність телекомунікаційних компаній залучати нових клієнтів може серйозно вплинути нестача. Та ж динаміка характерна для розгортання мереж 5G.

Аналітики прогнозують, що глобальний дефіцит може тривати й до 2022 року, тому галузям, що залежать від складних ланцюжків постачань і великої кількості кремнієвих мікросхем, можливо, буде потрібно переосмислити свої бізнес-операції і ланцюжки постачань.

Для телекомунікаційних компаній ця проблема виникає, оскільки інші проблеми, такі як зміни в регулюванні й торговельні суперечки, також необхідно враховувати при розгляді мінливої природи ризиків.   
 

Телекомунікаційні компанії — в пошуках мікросхем

Напівпровідникові мікросхеми можуть бути крихітними, але вони відіграють величезну роль у світовій економіці. Удвічі це було обумовлено необхідністю працювати з дому й підвищенням рівня цифровізації. Аналіз Gartner показує, що світовий виторг від продажів напівпровідників 2020 року зріс на 10.4%, в основному за рахунок «пам'яті, графічних процесорів і наборів мікросхем 5G».

Попит зростає в багатьох галузях, про що свідчить звіт Financial Times про глобальну нестачу мікросхем, яка впливає навіть на тостери й пральні машини і обходиться виробникам автомобілів більш ніж у 60 мільярдів доларів.

перекл. «Продано телефонів (у млн одиниць) у період з 2007-2021 р.»
Дані: Statista, графік: BDO Global. Графік на 2021 рік — це прогноз.


У телекомунікаційних компаній часто більш широкий асортимент продукції, ніж у виробників автомобілів, що ускладнює точний розрахунок наслідків нестачі напівпровідників. Проте брак призвів до зростання цін на основні компоненти, такі як набори мікросхем 4G і 5G, і виробники телефонів попереджають, що це може призвести до зростання цін. На думку економістів Goldman Sachs, ціни на відповідні товари можуть вирости на 3%. Враховуючи кількість окремих одиниць у продукті, такому як смартфон або модем, компанії можуть зіткнутися з істотно збільшеними витратами — якщо в них взагалі є доступ до необхідних деталей.

Ще більше посилює проблему триваючий торговельний конфлікт між Китаєм і США. Китайська Huawei та інші компанії накопичили як мікросхеми, так і обладнання для їхнього виробництва перед торговим ембарго США, що посилило проблеми ланцюжка постачань.
 

Відбуваються повільні зміни

Відсутність наявних верстатів для виробництва мікросхем і матеріалів сприяє дефіциту мікросхем, який, ймовірно, вплине на компанії протягом всього 2021 року й аж до 2022 року. Хоча президент США Байден і його європейські колеги прагнуть збільшити внутрішнє виробництво кремнію для різних потреб, від гідропідсилювача керма до 5G, — потрібен час, щоб домогтися будь-якого результату. Наприклад, в США виробляється близько 12% світового виробництва напівпровідників проти 37% в 1990 році. На будівництво нових потужностей з виробництва мікросхем, ймовірно, підуть роки.

перекл. «10 найбільших експортерів інтегральних мікросхем (млрд доларів США) 2019 року»
Дані: центр міжнародної торгівлі

 

Крім того, ASML Holding, — 35-річний голландський постачальник напівпровідникового обладнання, — практично єдиний постачальник обладнання для екстремальної ультрафіолетової літографії (EUV), необхідного для виробництва передових, сучасних мікросхем. Samsung зобов'язалася витратити 116 мільярдів доларів у найближчі десять років на нарощування виробничих потужностей EUV. Не сильно відстає тайванська компанія TSMC, яка виділила 100 мільярдів доларів на подібний проєкт. Інакше кажучи, проєкти з виробництва мікросхем на суші можуть зазнавати труднощів через відсутність необхідного обладнання або наявність жорсткої конкуренції за нього.
 

Вивчення альтернатив та нових проєктів

Усе вищесказане означає, що в найближчі роки телекомунікаційні компанії можуть зіткнутися з перебоями в роботі. Стратегії диверсифікації призвели до того, що багато телекомунікаційних компаній додали до своїх портфелів нетрадиційні продукти й послуги, особливо пов'язані з технологічним сектором. Це призвело до підвищеного ризику нестачі мікросхем, яка виходить за рамки поточних основних послуг і може змінити прогнози доходів телекомунікаційних компаній та час виконання проєктів.

Наприклад, дослідження IHS Markit показує, що для 11% усіх напівпровідникових деталей час виконання замовлення збільшився більш ніж на десять тижнів, для 18% — від п'яти до десяти тижнів, а для 75% — загальне збільшення, причому в основному за останні три місяці. Один з прикладів — мережі 5G. Тут дефіцит вже призвів до затримок у реалізації проєктів, розгортанні 5G і залученні нових клієнтів.

У телекомунікаційній галузі компанії вже проводять модернізацію та аналогічні проєкти для підвищення стійкість ланцюжків постачань і створення доданої вартості, щоб допомогти реалізувати потенціал свого бізнесу. У BDO ми розробили модель 7P, щоб допомогти компаніям досягти саме цього.

Для телекомунікаційних компаній, що стикаються з проблемою нестачі мікросхем, необхідно вивчити альтернативні підходи.

Один з них — це можливості, які відкриваються в нових моделях партнерства. Одним з таких прикладів є співпраця між Dish і Amazon щодо трафіку 5G. Трафік, що збирається обладнанням Dish, буде оброблятися в публічній хмарі AWS. Це являє собою значне відхилення від традиційного дизайну бездротової мережі, яке, зазвичай, покладалося на закриті хмарні системи, що належать операторам мережі. По суті, Dish розмістить своє мережеве програмне забезпечення 5G в загальнодоступній хмарі AWS, що дозволить йому більш плавно масштабувати обчислення й позбавить від необхідності купувати обладнання.

Ще одна подія — компанії, які прагнуть до співпраці у створенні надійних варіантів резервного копіювання для своїх ланцюжків постачань.
 

Усунення фінансових невизначеностей і невизначеностей у звітності

Для телекомунікаційних компаній вирішення питання про брак мікросхем також може містити перегляд фінансових прогнозів та наявних стратегій. Наприклад, компаніям потрібно буде подумати про те, чи поточні бізнес-моделі є оптимальними або навіть можливими. До останньої категорії відносяться такі напрями як стратегії виробництва точно в строк і робота з мінімальними складськими приміщеннями.

перекл. «Продано телефонів (у млн одиниць) у період з 2007-2021 р.»
Дані: Ericsson, графік: BDO Global


Прогнозоване зростання підписок і мереж 5G також може потребувати перегляду. Крім того, можливо, доведеться перерахувати прогнозоване збільшення використання даних і відповідну плату за підписку.

Такі ризики й деякі стратегії їхнього зниження детально описані в останньому випуску дослідження BDO про фактори ризику телекомунікаційних компаній.

Кожен крок буде містити розгляд декількох завдань. Ось кілька прикладів:

  • Перегляд фінансових прогнозів: містить коригування прогнозів майбутніх доходів — особливо для продуктів і послуг, які постраждали від дефіциту.
  • Залучення нових постачальників і розширення збуту: розрахунок витрат, пов'язаних зі встановленням зовнішніх джерел ланцюжка постачань.
  • Фінансова звітність: необхідність створення запасів може вплинути на контроль циклу та інвентаризацію на кінець періоду.
  • Прогнози виторгу й капітальних вкладень: поєднання COVID-19 і нестачі мікросхем може відкласти впровадження послуги 5G, а це може вплинути на прогнози доходів і капітальних вкладень.

Деякі заходи, які телекомунікаційні компанії можуть розглянути для пом'якшення цих впливів, містять:

  • Оцінка можливих наслідків для вимог фінансової звітності та аудиту, та реагування на них.
  • Перегляд ключових економічних припущень, щоб перевірити ще раз і оновити їхню обґрунтованість.
  • Інформування акціонерів, кредиторів та інвесторів про потенційні наслідки.
  • Розробка планів на випадок непередбачених обставин для усунення будь-яких змін і можливих проблем з дотриманням вимог.


Джерело BDO Global