• Оподаткування цифрової економіки — Переосмислення світової податкової системи
Публікація:

Оподаткування цифрової економіки — Переосмислення світової податкової системи

15 березня 2021

Витяги з передової статті Росса Робертсона, партнера BDO з міжнародного оподаткування, "The OECD and the ticking clock – what a delay in global agreement may mean", що опублікована в Bloomberg Tax, 3 листопада 2020 року.

Короткий огляд

Міжнародна податкова система була розроблена понад 100 років тому, і еволюція бізнес-моделей (обумовлена ​​головним чином розвитком технологій) привела до глобальних дебатів про те, чи відповідає нинішня міжнародна податкова система поставленим цілям. Існує взаємна згода щодо того, що необхідні зміни, щоб відобразити зростаючу здатність підприємств брати участь в економіці тієї чи іншої юрисдикції за допомогою засобів дистанційного управління. ОЕСР прагне координувати багатостороннє консенсусне рішення на основі запропонованої двухкомпонентної моделі. Тим часом односторонні пропозиції зацікавлених країн продовжують поступати.

12 жовтня ОЕСР опублікувала проєкти технічних аспектів пакетів заходів обох компонентів запропонованого рішення. Проєкти пакетів засобів це величезний обсяг роботи та обговорень технічних моментів, однак багато ключових аспектів як і раніше підлягають політичному погодженню, і залишаються питання про те, коли, і чи дійсно, пропозиції ОЕСР будуть реалізовані.

Терміни мають важливе значення: графік ОЕСР щодо досягнення згоди за пропозиціями був продовжений з кінця 2020 року до середини 2021 року в кращому випадку. Це свідчить про труднощі в досягненні політичної угоди з питань, які приносять за собою перерозподіл прав на глобальне оподаткування між територіями, що відносяться до Компонента 1, а також про потенційний вплив на правову форму реалізації податкового суверенітету в рамках пакету заходів Компонента 2.

Це недавнє відставання від графіка ОЕСР щодо досягнення глобальної угоди підвищує ймовірність поширення односторонніх заходів і можливих змін в діях податкових органів. Ми очікуємо, що таке продовження термінів і пов'язана із цим невизначеність підвищать активність і темпи, з якими території будуть розглядати і здійснювати нові односторонні податкові заходи по оподаткуванню віддаленої діяльності (наприклад, податки на цифрові послуги або DST). Це також може створити потенціал для посилення податкових суперечок у короткостроковій перспективі з приводу віднесення вартості в сучасних ланцюжках створення вартості.

 

Про керівний принцип Rethink від BDO

 

 

Істотні зміни для міжнародного бізнесу, чи то запропонована ОЕСР двокомпонентна модель або модель на місцевому та односторонньому рівні, неминучі, і для компаній буде важливо зрозуміти, що ці зміни можуть означати для них зараз і в майбутньому. Підприємства можуть відреагувати по-різному, наприклад, надати ОЕСР відгук про проєкти до 14 грудня 2020 року або змоделювати, як пропозиції можуть вплинути на їхні глобальні податкові позиції.

Оскільки ряд територій вже ввели податки на цифрові послуги або аналогічні заходи, в той час як інші активно їх розглядають, компаніям слід ретельно відстежувати ці зміни, щоб розуміти потенційні наслідки для бізнесу. Мова йде не тільки про дотримання встановлених вимог (хоча дотримання цих вимог, звичайно, важливе). Ці нові податки можуть безпосередньо і суттєво розмивати маржу, якщо вони не будуть враховуватися при ціноутворенні на продукцію або послуги, що поставляються на ринок. Ми наполегливо рекомендуємо багатонаціональним компаніям включити конкретний аналіз мінливого ​​податкового середовища у свої процеси прийняття комерційних рішень з ціноутворення. Інструмент BDO «Оподаткування цифрової економіки» покликаний допомогти орієнтуватися в цьому середовищі, що формується.

Але насправді, ніхто не може з упевненістю сказати, коли, як і навіть чи буде прийнятий всеосяжний план щодо вирішення проблеми оподаткування цифрової економіки. Тим не менше, використання підходу «почекати і подивитися» є необачним, з урахуванням негайних наслідків, які вже проявляються через затримку термінів ОЕСР.

Повний текст статті читайте тут.

 

Джерело BDO Global