• Трансфертне ціноутворення: глобальні тренди та локальні тенденції

Трансфертне ціноутворення: глобальні тренди та локальні тенденції

02 липня 2019

Нещодавно в Барселоні відбулась конференція 2019 Mid-Level Transfer Pricing Training для спеціалістів у сфері трансфертного ціноутворення.

Своїми враженнями та спостереженнями ділиться її учасник Вадим Шип – керівник відділу податкового аудиту BDO в Україні.

Основною метою цього заходу було ознайомлення спеціалістів із різних країн з тенденціями розвитку правил трансфертного ціноутворення (ТЦ) як у світовому масштабі, так і в масштабі окремих країн.

Хоча в Україні правила ТЦ були представлені тільки у 2013 році, в країнах Європи та Північної Америки питання трансфертних цін стоїть на порядку денному вже кілька десятиліть. Відповідно досвід деяких наших колег у цій сфері складає більше 10 років.

Країни-члени ЄС культивують різні підходи до питань контролю ТЦ. При цьому такі підходи можуть бути діаметрально протилежними: в той час як одні країни (наприклад Німеччина) запроваджують нові віяння у сфері податкового контролю як тільки світове співтовариство прийшло до консенсусу в питанні, у інших країнах правила ТЦ є добровільними, хоча і бажаними з точки зору ризик менеджменту (наприклад, Чеська Республіка).

Значну увагу учасників конференції було приділено питанням операцій з нематеріальними активами та роялті. Це свідчить про високий рівень невизначеності та ризиковості таких операцій. При цьому увага контролюючих органів у цій сфері зосереджена не лише у сфері ТЦ, а й, з точки зору наявності інших запобіжників, у законодавстві, що зменшують можливості податкової оптимізації за допомогою таких операцій.

За інформацією від колег існує високий рівень співпраці податкових органів країн ЄС, що може суттєво впливати на результати перевірки платника податків.

Важливим кроком світового співтовариства у сфері податкового контролю став план BEPS, який суттєво змінює правила гри у структуруванні групи компаній і ставить більш жорсткі вимоги до обґрунтування доцільності, з точки зору вимог оподаткування, внутрішньогрупових операцій.

Окремо варто відзначити CbCr (country-by-country report), який є для контролюючих органів об’ємним джерелом інформації для аналізу «ризиковості» операцій групи з точки зору оподаткування. Щодо цього, проактивна поведінка та перспективний аналіз власної структури діяльності стають для компаній все більш важливими.

Україна задекларувала приєднання до плану BEPS і зокрема до CbCr. Відповідно, податкові органи як України, так і інших юрисдикцій отримають потужний інструмент скринінгу діяльності групи компаній.

Такий захід може суттєво підвищити прозорість діяльності українських компаній та, відповідно, викликати необхідність превентивного аналізу податкових наслідків наявної або майбутньої структури діяльності платника податків.