Огляд сталого розвитку — енергетична трансформація, Том 1

Енергетична трансформація означає перехід світового енергетичного сектора від систем виробництва і споживання енергії на основі копалин, зокрема нафту, природний газ і вугілля, до поновлюваних джерел енергії, таких як вітер і сонце, а також використовуючи літій-іонні акумулятори.

Розширення масштабів використання поновлюваних джерел енергії в структурі енергопостачання, початок електрифікації та вдосконалення системи зберігання енергії — все це ключові чинники енергетичної трансформації.

Регулювання та зобов'язання щодо декарбонізації були неоднозначними, але важливість енергетичної трансформації буде продовжувати зростати, оскільки інвестори приділяють пріоритетну увагу екологічним, соціальним і управлінським чинникам (ЕСУ).

ПОТОЧНІ КЛЮЧОВІ ТЕНДЕНЦІЇ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ ЕНЕРГЕТИЧНУ ТРАНСФОРМАЦІЮ
Зростання популярності поновлюваних джерел енергії

У світовій економіці спостерігається значне зростання обсягів розподіленої поновлюваної енергії. Як каже Девід Елмс, голова глобальної мережі енергетичних досліджень у бізнес-школі Warwick: «У 2021 році ми будемо спостерігати захоплюючу тенденцію, пов'язану з переходом від великих централізованих, орієнтованих на технології енергетичних рішень до розумних, локальних енергетичних систем. Це буде схоже на перехід від мейнфреймів до ПК у сфері обчислень або на те, як хмарні обчислення тепер спрощують перехід на цифрові технології в будь-якому місці і в будь-який час». «У багатьох місцях, де навантаження розподіляється, де електромережі або система слабкі, сонячна енергія на дахах може мати величезне значення. Вартість такої технології швидко знижується, і компанії вивчають способи подолання високих транзакційних витрат».

Зелені інвестиції стають мейнстрімом

Ринок зелених облігацій пережив великий 2020 рік, з 2007 року було випущено 1 трильйон доларів. Загалом ринок розширюється за рахунок стійких боргових зобов'язань, випущених в 2020 році на 665 мільярдів доларів, або майже три чверті трильйона доларів.

Компанії все частіше змушені повідомляти про кліматичні ризики та вплив на довкілля. У Великобританії звітність відповідно до керівних принципів Цільової групи з розкриття фінансової інформації, пов'язаної з кліматом (TCFD), стане обов'язковою з 2025 року. У прийдешньому році директивні органи збережуть прихильність просуванню декарбонізації і прийняттю законодавчих заходів щодо неї у всьому світі.

Також відбувається збільшення обсягу інвестицій в рамках керівних принципів екологічного, соціального та корпоративного управління (ЕСУ): за останніми даними, світовий ринок активів під управлінням оцінюється в 38 трильйонів доларів. 

Горючі корисні копалини втрачають популярність

У 2020 році дослідження Carbon Tracker показало, що 46% електростанцій, що працюють на вугіллі, будуть збитковими, а до 2030 року цей відсоток досягне 53%, а загальне світове споживання вугілля, згідно МЕА, скоротиться на 8%. 

В останньому звіті Маккінсі з енергетики «Глобальна енергетична перспектива 2021 року» говориться, що, хоча попит на вугілля вже досяг піку, піки попиту на нафту і газ не набагато відстають від нього — вони настануть у 2029 і 2037 роках відповідно. Очікується, що зростання енергетики буде обумовлене зростанням електрифікації, значна частина якої буде здійснюватися за рахунок поновлюваних джерел.

Зобов'язання уряду

Уряд Великобританії вже розробив великі плани щодо досягнення своїх цільових показників у сфері клімату. У своєму наступному бюджеті ЄС прийняв на себе зобов'язання з екологізації економіки, і нове Положення Європейської комісії з розкриття інформації про стале фінансування має набути чинності в березні 2021 року.

США повернулися до Паризької угоди на підставі виконавчого наказу, і програма Байдена також обіцяє агресивні заходи з боротьби зі зміною клімату — недавня пропозиція бюджету США в розмірі 1,5 трильйона доларів США містить збільшення на 27% загального обсягу витрат на чисту енергію.

У Канаді в бюджеті ліберального уряду на 2021 рік закладено 17 мільярдів доларів на сприяння відновленню екології після COVID-19.

Підвищення рівня зайнятості

Зелена енергія вже створила в Європі 4 мільйони робочих місць. Ще 492 000 будуть створені у світі для боротьби зі зміною клімату. До 2050 року внаслідок переходу до використання енергії число робочих місць збільшиться на 0,3%. Скорочення глобальних викидів може призвести до створення 0,9% нових робочих місць.

Оцінки енергоресурсів

Незалежно від галузі або географічного положення, витрати на електроенергію є значними витратами для бізнесу. Для деяких компаній витрати на електроенергію можуть бути одними з найбільших річних витрат, складаючи до 25% їхніх накладних витрат. Багато юрисдикцій нині починають пропонувати програми стимулювання, щоб допомогти компаніям знизити споживання електроенергії, але ринок цих послуг великий і фрагментований. Після того, як робота зроблена, багатьом компаніям не вистачає коштів для ефективної оцінки і моніторингу цих змін, щоб забезпечити максимальну економію.

У BDO ми пропонуємо різні послуги, щоб допомогти компаніям оцінити, забезпечити і управляти споживанням електроенергії та вимогами до звітності.

Детальніше про енергетичну трансформацію тут, завантажуйте нашу публікацію Sustainability Snapshots — Sustainable Transition.

 

Джерело BDO Global