Діджитал рушії: як аналітика даних і штучний інтелект забезпечать внутрішній аудит майбутнього

Як зміниться внутрішній аудит протягом наступних п’яти років

У серії статей ми розглядаємо, як, на нашу думку, зміниться внутрішній аудит (ВA) протягом наступних п’яти років. Раніше ми вже розглядали важливість команди, а в майбутньому ми досліджуватимемо розширення компетенції ВA, яка забезпечить підвищену прозорість щодо екологічних, соціальних питань і питань управління (ESG). Буде також креативне застосування технологій разом з оновленням регуляторної бази, що збільшить відповідальність ради директорів.

Але тут ми зосередимося на стрімкому зростанні обсягів даних, на тому, як вони аналізуються і використовуються саме в контексті ВA.

Протягом п’яти років аналітика даних і технології, засновані на штучному інтелекті, більше ніж виконують обіцянки щодо надання реальної інформації в режимі реального часу. ВА не лише забезпечить надійність використовуваних інструментів, але й дозволить проводити безперервний аудит.

Протягом наступних п'яти років, ВА вже буде орієнтуватися на:

  • Більше інструментів безперервного аудиту
  • Збільшену кількість роботизованих процесів
  • Ширше використання прогнозної аналітики
  • Більшу потребу в забезпеченні якості баз даних, що постійно розширюються
  • Подальше вдосконалення кваліфікації працівників ВA (і можливість розширювати кадровий резерв ВA)

Якщо спочатку розглянути останній пункт, то протягом наступних п’яти років рівень кваліфікації працівників ВА значно підвищиться. Працівникам внутрішнього аудиту необхідно буде оволодіти навичками, необхідними для аналізу даних, одночасно надаючи впевненість щодо достовірності даних.

ВA матиме доступ до даних з різних джерел, значна частина яких буде «в реальному часі» і, отже, зможе сприяти підготовці постійних аудиторських звітів. Аудитори зможуть скористатися перевагами постійно розширюваного набору API (інтерфейсів протоколу застосунків), які можна буде використовувати в спеціальних програмах для підготовки докладних звітів.

Одне лише це стане кардинальною зміною для аудиторів і може здатися їм кроком від кам'яного віку до епохи просвітництва.

Хмарні застосунки означатимуть, що ВA зможе створювати звіти та отримувати одразу доступ до ключових даних, що відіграватиме важливу роль у розширенні можливостей, оскільки працівники будуть переходити та адаптуватися до гібридних і гнучких схем роботи. Це, зокрема, дозволить командам ВA набирати персонал серед набагато ширшого кола фахівців, оскільки дані будуть доступні незалежно від географічного розташування.

Зростання роботизованої автоматизації процесів

Використання роботизованої автоматизації процесів (RPA) замінить значну частину ручної роботи зі збору даних, що дасть змогу ВA більше часу для проведення аналізу доданої вартості, водночас аудиторам необхідно забезпечити належне управління та нагляд за роботизованими системами: які дані вони збирають, наскільки вони надійні та як вони використовуються. Цей процес буде трансформаційним, який вимагатиме високого рівня кваліфікації та значного досвіду, але він дозволить розвивати внутрішній аудит і надалі. Цілі набори даних уже аналізуються на наявність відхилень і незвичайних транзакцій — навички аудитора будуть перевірятись значно глибше, оскільки сам обсяг даних зростає в геометричній прогресії. Деталізація може бути палицею з двома кінцями. Так, потрібно буде переглядати цілі масиви даних,  але все одно необхідно буде бачити суть справи. Здатність знати, які дані аналізувати, буде дедалі важливішою навичкою для внутрішнього аудитора.

Нарешті, прогнозна аналітика набуватиме дедалі більшого значення, а завдяки вдосконаленню методів збору даних прогнози ставатимуть надійнішими. Це дозволить аудиторам надавати звіти, які набагато точніші, ніж нині, дозволяючи їм зазирнути за межі сьогодення в майбутнє.

 

Джерело: BDO United Kingdom