Огляд новин про податки під час дії воєнного стану: про штрафні санкції та терміни позовної давності

 

У нещодавніх публікаціях фахівці з питань українського та міжнародного оподаткування BDO в Україні коментують основні зміни Податкового кодексу, передбачені введенням військового стану в країні. Поточний випуск присвячений штрафним санкціям і термінам позовної давності.

 

У попередньому випуску говорили про Огляд новин про податки під час дії воєнного стану: ДІЯ.CITY

 

ШТРАФНІ САНКЦІЇ НА ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ

Завдяки змінам у Перехідні положення Податкового кодексу під час дії воєнного / надзвичайного стану в Україні, податкова не буде штрафувати платників податків за несвоєчасну сплату податків, несвоєчасне подання податкової звітності (якщо граничний строк подання звітності припав на період з 24.02.2022 до останнього дня місяця припинення дії воєнного стану), несвоєчасну реєстрації податкових і акцизних накладних, несвоєчасне подання електронних документів про фактичні залишки й обсяг обігу пального, спирту етилового тощо.

У той же час, з  метою уникнення штрафних санкцій, передбачених ПКУ, за наведені вище податкові порушення, всі податкові обов’язки необхідно виконати протягом 6 місяців після припинення дії воєнного стану в Україні. Спочатку цей строк складав 3 місяці, а з набранням чинності Законом № 2142 законодавець подовжив цей строк до 6 місяців.

Хочемо додати, що штрафний податковий мораторій, визначений в податковому кодексі, поширюється тільки на порушення, допущені щодо податків і зборів, передбачених саме податковим кодексом України — ПДВ, ПДФО, ВЗ, податок на прибуток, плата за землю та інші податки та збори визначені ПКУ.

Також не нараховується пеня в період дії воєнного стану, а пеня нарахована в період дії воєнного стану підлягає списанню.

Вважаємо, що уваги потребує також той факт, що відповідно до змін внесених у перехідні положення Податкового кодексу, від фінансової відповідальності звільняються саме ті платники податків, які через війну дійсно не можуть виконати податкові зобов’язання. Тому, вважаємо, що тим платникам податків, які все-таки мають можливість виконувати податкові зобов’язання, краще їх все-таки виконувати. А в разі, якщо такої можливості дійсно немає, то задля уникнення спорів з податковою службою платникам податків, на нашу думку, варто звертатися до Торгово-Промислової Палати України задля отримання індивідуального сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин, не зважаючи на те, що Торгово-Промислова Палата України 28.02.2022 розмістила на своєму офіційному сайті загальний сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин, який має підтверджувати форс-мажор для всіх підприємств України, але як таке підтвердження на практиці прийме податкова служба — нині спрогнозувати складно.

 

Цікаве з теми: Оподаткування під час дії воєнного стану

 

ТЕРМІНИ ПОЗОВНОЇ ДАВНОСТІ — НЕ ВІДМІНЕНІ, АЛЕ НЕ ДІЮТЬ

Закони, які були прийняті у зв'язку з агресією росії проти України та введенням в Україні дії воєнного стану не містять спеціальних положень щодо подовження строків позовної давності.

У той же час, нині залишається чинним подовження термінів позовної давності, яке було запроваджене на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Нагадаємо, що згідно з постановою КМУ № 229 від 23 лютого 2022 р. карантин було подовжено (а відповідно і подовжено терміни позовної давності) до 31 травня 2022 року.

 

У випадку, якщо залишилися додаткові запитання, звертайтеся за консультацією до фахівців з податків БДО в Україні.

 

 

Підписатися на розсилку останніх новин BDO

Please fill out the following form to access the download.