Стратегічне лідерство: якості, що відрізняють кращих керівників

Стратегічне лідерство: якості, що відрізняють кращих керівників

10 листопада BDO Academy спільно з Единбурзькою бізнес-школою провели вебінар на тему: «Стратегічне лідерство в "суспільстві ризиків" — можливі сценарії». Спікером виступила Кривда Наталія — Доктор філософських наук, професор кафедри української філософії та культури Київського Національного університету ім. Т. Шевченка, академічна радниця МВА програм Edinburgh Business School.

Під час вебінару Наталія розповіла про тонкощі стратегічного лід
ерства й про те, як виглядає стратегічна структура в дії.

Перш за все необхідно визначити й зрозуміти мету стратегічного лідерства, так як вона може допомогти реалізувати вимоги і цілі використання цього стилю. Стратегія полягає в складанні набору кроків і процесів, які можуть допомогти в досягненні наперед визначеної мети. Щоб мати стратегію, потрібно спочатку сформулювати розуміння ситуації і поставлених цілей. Після того, як план дій сформований, ви повинні виконати його, дотримуючись встановлених вами керівних принципів.

Яка мета стратегічного лідерства?

Важливо розуміти, що стратегічне лідерство — це не просто інструмент для організації групи або управління операційним аспектом компанії. Мета стратегії полягає в зміні або створенні організаційної структури, яка краще пристосована для досягнення цілей організації. Тому мета стратегічного лідерства завжди містить аспект трансформації.

Хоча стратегічне лідерство допомагає підвищити продуктивність компанії і може допомогти вирішити структурні проблеми всередині організації, трансформація може бути викликана позитивною потребою, а не просто пошуком способів вижити. Проте підвищення продуктивності часто лежить в основі стратегічного лідерства. У типовій структурі стратегічного лідерства ці зміни підтримуються розвитком підлеглих, а не скороченнями в операційній структурі.

Щоб вирішувати проблеми й рухатися вперед, необхідно інтерпретувати навколишній світ свіжим поглядом і баченням. У той час як легко думати, що більшість лідерів будуть слідувати стратегії, занадто часто ідея структури стратегічного лідерства неправильно розуміється як просто наявність плану дій. Стиль лідерства — це набагато більше, ніж просто уявлення про те, як реалізувати певні політики чи процеси.

Типи лідерства:
  • Управлінське лідерство. Містить стабільність і порядок, фокусується на щоденній активності.
  • Стратегічне лідерство. Здатність впливати на інших так, щоб вони добровільно приймали щоденні рішення, які підсилюють довгострокову життєздатність організації, в той же час підтримуючи поточні результати.
  • Візіонерське лідерство. Орієнтоване на майбутнє і пов'язане з прийняттям ризиків; вплив відбувається через соціалізацію, і розділені норми, цінності, віру (до речі, такі люди не залежать від своїх організацій в тому, ким вони є).   
З чого складається цикл стратегічного лідерства?

 
  1. Розробка стратегії — це формування розуміння організацією свого контексту і своїх можливостей. Стратегічний лідер «допомагає» організації побачити мінливе середовище, створює політики, рамки, системи координат, в яких інші можуть працювати.
  2. Сприяння містить забезпечення життєдіяльності організації, нарощування всіх видів ресурсів, розвиток людського й соціального капіталу, і реалізацію конкретних планів.
  3. Здійснення стратегії містить відповідність програм і ресурсів, стратегічний контроль.
  4. Оцінка стратегії містить упереджувальну звітність, забезпечує інтерпретацію значущості подій з точки зору стратегічної конфігурації та порівняння, аналіз ідей, обдумування суперечок, перегляд колись виключених ідей, широкі діалоги.
  5. Заключний етап: зміна стратегії — нормальне очікування, а не визнання невдачі або некомпетентності.

Пані Наталія зазначила, що стратегічні лідери вивчають поточний ринок у пошуках можливостей зростання. Як тільки вони визначають, куди компанії потрібно рухатися, вони ставлять цілі, щоб позиціонувати компанію для досягнення цього зростання. У той час як у більшості підприємств є принаймні деякі цілі, які необхідно досягти, стратегічний лідер буде послідовно встановлювати нові цілі й нові орієнтири, щоб тримати компанію на правильному шляху до майбутнього.

Підсумовуюячи вебінар, можна сказати, що ефективні стратегічні лідери — це сильні комунікатори, активні слухачі, пристрасні, позитивні, новатори, дипломатичні і чуйні. Вживаючи заходів з втілення цих якостей, ви вже можете стати кращим лідером і можете допомогти своїй команді домогтися успіху!

І останнє, що слід враховувати, — стратегічне лідерство у всіх різне. Те, як проявляються лідерські якості, залежить від культури компанії та наявних рамок, а також від індивідуальних навичок. Наприклад, ефективні канали зв'язку будуть сильно відрізнятися для менеджера, який щодня працює з командою на місці, і для віддаленого менеджера, який з’являється час від часу в офісі. Адаптуйте свій стратегічний стиль керівництва до вашої посади, вашої компанії і вашої робочої ситуації.