Керівник напряму Advisory BDO в Україні з темою «План Маршалла для України»

на «Business Forum: Податки. Банки. Релокація. План Маршалла» організованому Interlegal

На початку виступу Андрій провів короткий екскурс у часи одразу після закінчення Другої світової війни та розповів про те, що собою являв оригінальній план Маршалла тих часів, яким чином ця Програма відновлення Європи впроваджувалась та які результати принесла.

Цікавим було проведення паралелей та виявлення принципових відмінностей між Оригінальним Планом Маршалла та «Планом Маршалла» для України. Андрій виділив такі з них:

Оригінальний План Маршалла
 • Оригінальний План Маршалла мав на меті перезавантаження повоєнної економіки Європи та подальший розвиток торгівельних і політичних відносин із США. Основний канал: Уряд-Уряд
 • Оригінальний План Маршалла був суттєво меншим у розрахунку на країну як в поточних цінах (близько 173 мільярдів доларів США в цінах 2023 року), так і з урахуванням загального збільшення європейських економік (ефект Плану Маршалла — близько 1,2 трлн доларів США в поточних цінах)
«План Маршалла» для України
 • «План Маршалла» для України — велика кількість заходів і програм, що будуть переслідувати (а частково вже переслідують) цілу низку цілей:
 
 • Відбудова і модернізація української інфраструктури, виробничих і невиробничих об’єктів…
 • … з метою подальшої інтеграції України в ЄС як повноцінного учасника (інвестиції в реформи, стандарти та реструктуризацію економіки та інфраструктури). Приклад: інвестиції в українські АЕС для розвитку експорту або створення залізничних маршрутів з європейською колією
 • Стимулювання підприємництва і загальна диверсифікація української економіки (зокрема — регіональна)
 • Стимулювання зовнішньоекономічної діяльності українського бізнесу
 • Стимулювання західних інвестицій в Україну
 • Інвестиції в безпеку України та колективну безпеку ЄС та НАТО загалом
 • «План Маршалла» для України буде реалізовуватися великою кількістю каналів:
 
 • Уряд–Уряд — підтримка українського бюджету, урядові програми, розвиток і трансформація державних монополій (наприклад, Енергоатом або Укрзалізниця)
 • ЄС-Уряд — фінансування програм щодо розвитку та трансформації кандидата в члени ЄС
 • Міждержавні агенції (наприклад, МВФ): підтримка золотовалютних резервів, фінансування урядових програм
 • Державні агенції (наприклад, USAID) самостійно або через субпідрядників: фінансування державних і недержавних програм (наприклад, програми розвитку підприємництва тощо)
 • Міжнародні фінансові інституції (ЄБРР, IFC тощо) — фінансування державних і приватних проєктів зокрема — через надійні українські банки (наприклад, пільгове кредитування бізнесу)
 • Міжнародні фонди та донори, приватні ініціативи — фінансування державних і приватних проектів, надання грантів українському бізнесу

Найбільшими викликами, що постають у такій диверсифікованій програмі, насамперед є координація між донорами (щоб оптимізувати зусилля і не дублювати напрями допомоги) та спроможності України щодо освоєння великого обсягу міжнародної допомоги. А обсяги можуть бути чималими: загальна потреба у фінансуванні може досягти 500 млрд долл. США, при тому, що тільки бюджетна підтримка від партнерів за 2022 та 2023 роки може скласти до 70 млрд дол. і поки немає жодних шансів, щоб Україна змогла себе повністю забезпечувати самостійно протягом наступних кількох років.

Це також принципова відмінність від справжнього плана Маршалла: за рахунок збереження українського ППО великі руйнування носять регіональний характер і значна частина економіки функціонує, а бюджетна допомога донорів дозволяє українському тилу існувати відносно непогано.

Нам варто готуватися до відновлення, адже мова йде про структурну трансформацію економіки, яка займе багато років, але довгострокові результати можуть бути революційними.

Нині відважність українців захищає всю Європу та світ, тож віримо, що завтра наша завзятість, підкріплена європейськими цінностями, ресурсами та підтримкою, перебудує Україну на якісно новий рівень.

Віримо, боримось, поборемо.


ЗАВАНТАЖИТИ