Огляд змін до трудового законодавства: призупинення дії трудового договору на період дії воєнного стану

У попередніх публікаціях ми розглядали особливості кадрового обліку в умовах дії воєнного часу та відповіли на запитання про те, чи можна звільняти працівників у воєнний час.

Згідно зі ст. 13 Закону № 2136 дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання роботодавцем і виконання працівником роботи. При цьому фактично трудові відносини не припиняються. Тобто, основна умова такого призупинення — це абсолютна неможливість надання роботодавцем і виконання працівником відповідної роботи. Тому не рекомендуємо використовувати призупинення трудового договору виключно як спосіб не платити працівникові заробітну плату, оскільки таке призупинення має бути цілком обґрунтованим.

Вважаємо, що ініціатором призупинення трудового договору можуть бути
як роботодавець, так і працівник.

Сторони мають повідомити один одного про призупинення дії трудового договору в будь-який доступний спосіб. Ми рекомендуємо повідомляти одне одного про призупинення трудового договору письмово або в електронній формі з використанням технічних засобів електронних комунікацій.

Вам також може бути цікаво: Оподаткування під час воєнного стану

Далі, роботодавець має видати наказ про призупинення трудового договору, обґрунтуванням для якого є абсолютна неможливість забезпечити працівника роботою (або неможливість виконувати працівником роботи) внаслідок військової агресії проти України та довести його до відома працівника в електронній формі будь-яким можливим способом (електронна пошта, вайбер, телеграм тощо).

З боку працівника достатньо буде направлення роботодавцю відповідної заяви.

Звертаємо увагу, що наказ не може бути виданий раніше 24.03.2022, а призупинити дію трудового договору не можна «заднім числом».

Слід також зазначити, що період призупинення дії трудового договору не входить до стажу для щорічної основної відпустки. Що ж стосується страхового стажу, то ми передбачаємо, що період призупинення дії трудового договору може бути включений до стажу тільки у випадку, якщо країна-агресор відшкодує належні працівникові кошти і єдиний соціальний внесок або Верховна Рада внесе зміни до законодавства. Проте наразі це питання залишається відкритим, так як жодного механізму для такого відшкодування ще не розроблено, тому на сьогодні такий період не додається до страхового стажу.

Радимо роботодавцям продовжувати вести облік, нараховувати заробітну плату та фіксувати розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які були б належні працівникові, якщо б трудовий договір не призупинявся.

А як бути з лікарняними?

Стосовно питань оплати лікарняних у період призупинення трудового договору, так як працівник у цей період не отримує заробітної плати, то підстави, для призначення роботодавцем допомоги з тимчасової непрацездатності, відсутні.

Вважаємо, що працівник може звільнитися за власним бажанням або за угодою сторін у такий період, оскільки під час призупинення дії трудового договору він все ще перебуває в трудових відносинах, але тимчасово припиняє виконувати роботу за трудовим договором. Також роботодавець має право звільнити працівника з власної ініціативи, відповідно до підстав, передбачених законодавством про працю, проте Держпраці не рекомендує звільняти працівників з ініціативи роботодавця під час дії воєнного стану (зокрема й за прогул).

У разі, якщо дія воєнного стану ще діє, але роботодавець може забезпечити працівника роботою і працівник має можливість стати до роботи, трудовий договір можливо поновити. Для цього працівнику необхідно написати заяву про поновлення дії трудового договору. На підставі такої заяви роботодавець видає відповідний наказ про поновлення трудового договору і працівник знову приступає до виконання роботи на тих самих умовах, які діяли до призупинення дії його трудового договору.

Дякуємо нашим фахівцям за розгорнутий огляд змін у трудовому законодавстві України пов’язаного з введенням дії воєнного положення. Та закликаємо звертатися за консультацією у випадку, якщо залишилися додаткові запитання.

Все буде Україна!