Глобальна конференція BDO «Природні ресурси та Енергетика»: курс на енергетичний перехід

Глобальна конференція BDO «Природні ресурси та Енергетика»: курс на енергетичний перехід

І що можна сказати про Природні ресурси та енергетику у світі? Які зміни відбулися в порівнянні з минулим роком?

Насамперед хочеться відмітити те, що в порівнянні з минулим роком, коли значну увагу приділяли темі ESG, цього року акценти дещо змінилися в сторону енергетичного переходу: перехід на відновлювані джерела енергії, оптимізація енергетичних мереж — це ключове питання сьогодення, якому у світі приділяється дуже велика увага. Енергетичні системи сьогодні складаються з лінійних та неощадливих енергетичних потоків, які здебільшого відбуваються тільки в одному напряму. Майбутня інтегрована енергетична система передбачає енергетичні потоки між споживачами та виробниками, що супроводжуватимуться значним заощадженням ресурсів і грошей.

Інвестиції в чисту енергетику в порівнянні з інвестиціями у видобуток корисних копалин зростають. У період з 2021 року спостерігався ріст 24% та 15% відповідно. Очікувані інвестиції в енергетику у світі дорівнюватимуть приблизно $2,8 трлн, з яких $1,7 трлн це інвестиції в чисту енергетику. Поновлювані джерела енергії на сьогодні це найкраща сфера для приватних інвестицій в енергетичному секторі. Значну частину, як і раніше, займає сонячна енергетика. Інвестування в низьковуглецеві молекули для енергетичного переходу зросте вдвічі до 2030 року: біопаливо, біогаз, водень та електронне паливо, переробка та біополімери.

Завдяки високим цінам і зростаючій політиці підтримки, інвестиції у видобуток критично важливих мінералів зросли на 30%. Витрати на розвідку та фінансування з боку приватного сектора у видобуток літію, міді та нікелю останніми роками помітно збільшилися.

Інвестори в нафтогазовий сектор також спостерігають пожвавлення, оскільки зростання цін, спричинене повномасштабним вторгненням росії в Україну, змінило динаміку цього сектора, який протягом десятиліття зазнавав нестачу інвестицій. Попит на нафту, за оцінками, досягне піку до 2032 року.

Уже нині спостерігається, що енергетичні системи будуються навколо відновлювальних джерел енергії.

Трішки детальніше зупинимося на темі зеленого водню, адже вона активно обговорюється останніми роками. Виробництво зеленого водню (Green Н2) потребує значних капіталовкладень. На сьогоднішній день вартість виробництва 1 кг H2 становить від 10 до 12 євро. За даними Aurora Energy Research (червень 2022 року) 1 кг H2 може коштувати 5 євро за кілограм в 2025 році за умови поєднання сонячної та вітрової електростанції з невеликим електролізером. У масштабних проєктах з виробництва Green H2 мають бути залучені значні капіталовкладення (CAPEX). Наприклад, у Франції один із флагманських проєктів оцінюється в 100 млн євро для 40 МВт. Але попри це, кількість країн, які мають Водневу стратегію (Hidrogen Strategy) значно зросла: від 15 у 2020 році, до 60 у 2023 році.

Ще однією цікавою темою для обговорення цього року стали рішення на основі ШІ для сфери природніх ресурсів і енергетики, адже наша мережа досить відома саме за інновації в роботі з клієнтами. То який же потенціал рішень має GEN AI для цього сектора? Ними  поділилися колеги з BDO Lixar (BDO Canada), які вже мають успішний проєкт з локальною гідроенергетичною компанією.

Потенціал рішень для сектора енергетики:
 •  Управління відновлюваними активами, прогнозування збоїв у роботі обладнання та прийняття обґрунтованих рішень щодо технічного обслуговування обладнання та інфраструктури. Вигоди для компанії:
 • Оптимізація розгортання та управління об'єктами відновлюваної енергетики, визначаючи оптимальні місця для нових проєктів і прогнозування виробництва.
 • Платформа для залучення та підтримки клієнтів, що забезпечує персоналізовану взаємодію з клієнтами та автоматизовану службу підтримки.
 • Персоналізована система управління енергоспоживанням для клієнтів організацій, що надає індивідуальну інформацію та підтримку для оптимізації енергоспоживання.
 • Моніторинг і адаптація до мінливого регуляторного середовища шляхом автоматичного виявлення, аналізу та звітування про нові регуляції.
Потенціал рішень для нафтогазового сектора:
 • Використання можливостей генеративного ШІ для надання керівникам і менеджерам інформації на основі даних для стратегічного планування та оптимізації.
 • Оптимізація збору, аналізу та звітності щодо ESG-даних, сприяння підвищенню рівня прозорості та залучення зацікавлених сторін.
 • Рішення для управління активами, що оптимізує продуктивність та життєвий цикл об'єктів інфраструктури.
 • Рішення, розроблені для поліпшення показників охорони праці, безпеки, та довкілля (HSE), що забезпечує безпечне та ефективне робоче середовище.
 • Використання можливостей генеративного ШІ для сприяння налагодженню ефективної комунікації та співпраці між партнерами та спільнотами компанії.
Потенціал рішень для сектора видобування:
 • Генерацій висновків і аналізу для забезпечення оперативного планування, зокрема технічне обслуговування, виробництво та процеси від шахти до комбінату.
 • Допомога у створенні звітів ESG та КСВ для забезпечення відповідності вимогам і сприяння компаніям у передбаченні та управлінні впливом на довкілля.
 • Рішення, призначені для поліпшення показників з охорони праці, безпеки та довкілля (HSE), які забезпечують безпечніше та ефективніше робоче середовище.
 • Оптимізація управління робочою силою шляхом прогнозування оптимального робочого графіка для співробітників.

Отже, енергетичний перехід є реальним, адже існує глобальна потреба в скороченні використання вуглеводнів. Але він відбувається повільніше, ніж очікувалося. Наприклад, за попередніми оцінками цілі США будуть досягнуті не раніше 2040-х років. Оцінки поточного прогресу показують, що в енергетичний перехід щорічно інвестується близько $1,9 трлн. Але щоб досягти поставлених цілей, інвестиції мають зрости до $2,7 трлн.

Дуже цікаво спостерігати як розвивається та трансформується сектор природніх ресурсів і енергетики у світі. Для України це дуже важливо, адже нам доведеться багато відбудовувати, тому імплементація нових тенденцій в цій сфері та передових технологій — це те, що допоможе нам стати енергонезалежною державою. Більше про рішення від BDO для сектора «Природні ресурси та енергетика» читайте за цим посиланням.