«Про важливість процедури Due Diligence у 2021» — куратор з послуг DD в BDO Україна, Роман Груба

«Про важливість процедури Due Diligence у 2021» — куратор з послуг DD в BDO Україна, Роман Груба

Продовжуємо розбиратися з особливостями й нюансами проведення DD (Due Diligence) експертизи у 2021 році. Прогнозоване МВФ зростання світової економіки, розблокування великої приватизації й відкриття ринку землі, на думку BDO в Україні, — можуть значно збільшити попит на послугу незалежної експертної оцінки господарської, фінансової та правової діяльності об’єкта інвестування: Due Diligence.

У першій частині нашого інтерв’ю з керівником відділу бухгалтерського консультування й супроводу угод у БДО в Україні, Романом Грубою, ми обговорювали питання пов’язані з нюансами процедури Due Diligence: про те, хто, для чого і як її проводить, а також про особливості проведення експертизи в умовах локдауна.

Ми продовжуємо розвивати тему й далі поговоримо про типові для українських компаній ризики в контексті бухгалтерського обліку, про технології проведення Due Diligence, про ключові показники на DD, проблеми та перспективи послуги DD в Україні, і не тільки.

Стисле досьє фахівця

Роман, у Вас великий досвід. Розкажіть, як можна швидко оцінити якість фінансової інформації на підприємстві? На що потрібно звернути уваги насамперед?

Насамперед завжди потрібно звертати увагу на те, чи всі процеси ведуться «в білу». Якщо є офіційний облік і звітність, а ще «реальний управлінський облік», — то це відразу в рази збільшує ризики. Терміном «управлінський облік» можуть називатися абсолютно різні речі. Для когось це додаткові дані, які необхідні менеджменту при управлінні бізнесом, а для когось це справжній показник результатів діяльності з урахуванням усіх оптимізацій тощо. Якщо говорити про те, чи можна управляти бізнесом тільки на підставі бухгалтерського обліку, то відповідь — «ні». Серйозним бізнесом неможливо управляти тільки на підставі офіційної бухгалтерської звітності. Чи є компанії, які не займаються сірими й чорними оптимізаціями? Так, і таких компаній багато.

Які ризики в контексті бухгалтерського обліку типові для українських компаній?

Це оптимізації податків. Залежно від компаній, це може бути нетиповий експорт для оптимізації ПДВ або виплата зарплати працівникам, які зареєстровані як ФОП тощо. Останнє є більш поширеною практикою для деяких секторів (IT, наприклад), а для якихось — не поширена взагалі (складно буде довести податковій і суду, що головний інженер на виробничому підприємстві дійсно підприємець).

Як вибудувати продуктивне спілкування з бухгалтерією підприємства, що перевіряється в рамках DD?

Зазвичай усе починається з установчої зустрічі, на якій акціонери або ТОП-менеджмент клієнта знайомить відповідальних працівників підприємства з командою ДД і встановлює терміни його виконання. Далі команді ДД важливо коректно пояснити мету виконуваної роботи й узгодити її формат, який був би зручним для всіх сторін процесу.

Що насамперед цікавить замовника з фінансового Due Diligence?

Потенційних замовників послуги фінансовий Due Diligence насамперед цікавить, наскільки історичні фінансові успіхи й результати продовжаться в майбутньому. Усі розуміють, що продавець може виконати «передпродажну» підготовку бізнесу — наприклад, збільшити відстрочення для покупців і визнати більше виторгу до угоди, провести кілька дуже вигідних угод зі своїми пов’язаними компаніями тощо. Інструментарій як «поліпшити» фінансові показники — доволі великий.

Чи можна оперативно оцінити майбутні перспективи бізнесу завдяки фінансовому DD? Якщо так, то яким чином?

З високим ступенем ймовірності, можна. Для цього необхідно проаналізувати динаміку продажів, маржинальність, структуру доходів і витрат, рівень закредитованості тощо. Якщо компанія сильно закредитована, працює з мінімальною маржою на ринку, яка не росте або, навіть, падає, то шанси на довгостроковий успіх у такій компанії — не надто високі.

Деякі фахівці у сфері фінансів і кредитів стверджують, що акціонерний капітал коштує дорожче боргового. Так чи це? Чи можна знайти золоту середину?

Так, в економічній теорії є таке твердження, тому що акціонерний капітал не забезпечений заставами, вимоги акціонерів погашаються в останню чергу тощо. Саме тому інвестори, які вклали гроші в акціонерний капітал компанії, мають (в теорії) отримувати більший дохід, щоб компенсувати підвищені ризики. Що стосується оптимальної структури (золотої середини), то в кожному разі вони будуть своїми унікальними, залежно від поточного стану бізнесу, майбутніх перспектив, можливостей для нових запозичень тощо.

«Для іноземного замовника важливо, щоб виконавець знав і розумів локальну специфіку, потенційні зони ризиків та можливі наслідки…»

Які ключові показники мають бути інтерпретовані в кінці? Про що вони говорять?

Немає універсальних показників, які важливі в кожному Дью Ділідженс. Найчастіше це нормалізована EBITDA, нормалізований чистий оборотний капітал (Net working capital) і чистий борг (Net debt). Але були проєкти, в яких ні перше, ні друге, ні третє замовника не цікавили. Усі три перерахованих вище показника важливі при розрахунку вартості бізнесу, а також покликані показати реальний стан подій на момент угоди й допомогти з прогнозами на майбутнє.

З якими найчастішими проблемами Ви стикаєтеся в практиці DD?

Серед ТОП-проблем — це швидкість надання інформації. Під час локдаунів і віддаленого формату роботи це стало ще більш відчутним чинником. Тому, я наполегливо рекомендую керівникам компаній подбати про перехід на Remote. Онлайн-кооперація — невід’ємна частина наших реалій.

Який, приблизно, відсоток іноземних замовників DD? Що цінує закордонний клієнт? Як оцінюють експертизу виконавця?

Приблизне співвідношення закордонних замовників до вітчизняних — на рівні 60:40. Для іноземного замовника важливо, щоб виконавець знав і розумів локальну специфіку, потенційні зони ризиків і можливі наслідки.

Як визначають? — Переважно просять показати свій досвід на аналогічних проектах.

Чи очікується збільшення попиту на цю послугу найближчим часом? Якщо так — чому?

Так, якщо буде збільшення ділової активності в країні (шляхом вакцинації від коронавірусу, зняття обмежень в Україні й світі загалом). Прогноз МВФ про зростання світової економіки, розблокування великої приватизації й відкриття ринку землі також можуть відіграти вагому роль у збільшенні попиту на DD послугу. Адже попит на Дью Діл прямо корелює з активністю бізнесу.

Дякуємо Роману за настільки деталізовані й обрамлені досвідом відповіді. І підсумувавши все вище сказане зазначимо, що не варто недооцінювати важливість процедури DD, досвід проведення якої формувався десятиліттями.

 

BDO in Ukraine переконана, що проведення Due Diligence є обов’язковим у реаліях українського бізнесу нині. Адже з огляду на політичну ситуацію, законодавство, а також ринок загалом, компанії постійно змушені підлаштовуватися під нові умови й норми. На жаль, часто це або не відбувається зовсім, або відбувається з порушеннями, які в результаті можуть стати критичними для подальшого ведення бізнесу. Проведення ДД перевірки, безумовно, може виявити наявні ризики, але консультанти запропонують, як усунути їх у найкоротші терміни.

Потрібна консультація з питань Due Diligence? BDO в Україні надає послуги Finance, Tax, Law, Legal & Vendor Due Diligence. Напишіть нам і наші консультанти зв’яжуться з вами.