Військовий облік жінок.

Що й для кого зміниться з 1 жовтня 2023 року?

 

Наталія СЛІПЧЕНКО,

Військовий облік для жінок в Україні наразі є добровільним. Проте починаючи з 1 жовтня 2023 року жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, будуть зобов'язані реєструватися в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) Це виключно лікарі, медсестри та фармацевти.

До списку медичних / фармацевтичних спеціальностей згідно з Переліком № 313 віднесені наступні:

 • фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
 • стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
 • ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна.

Важливо! Облік жінок не передбачає автоматичного призову на службу.

Уже є заяви від офіційних органів про те, що постановка на військовий облік жінок медичної та фармацевтичної спеціальності не означає, що жінок мобілізують і відправлять у зони бойових дій. Тобто взяття на військовий облік жінки не передбачає її автоматичний призов на військову службу.

Окрім цього у відомстві зазначають, що нині медичний персонал Збройних Сил України є в достатній кількості.

Хто має ставати на військовий облік?

Взяттю на військовий облік підлягають придатні за станом здоров'я (це визначає ВЛК) жінки віком від 18-60 років, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність. Інвалідність, яка була встановлена жінці раніше, не дає підстав автоматично вважати, що нині жінка непридатна до військової служби. ВЛК може оцінити її стан здоров’я інакше.

Цікаве з теми: Особливості кадрового обліку / трудових відносин в умовах дії воєнного стану
Хто з медиків і фармацевтів може не ставати на облік?

Для жінок, які здобули освіту до затвердження змін до Закону про військовий обов'язок і військову службу (тобто до 30 грудня 2022 р.), працює так званий перехідний період. Тобто, до кінця 2026 року вони матимуть змогу працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані.

Таким чином, протягом 2026 року вони мають обов’язково стати на військовий облік. А жінки, які порушать цю вимогу, не зможуть працевлаштуватися за фахом вже з початку 2027 року.

Випускникам медичних і фармацевтичних закладів надається період в 1 місяць після завершення навчання, аби встати на облік. Якщо вони не звернулися до центрів комплектування впродовж цього часу, то на них чекає штраф у розмірі від 850 до 1700 грн.

Хто може стати на військовий облік за власним бажанням?

Усі інші придатні за станом здоров'я жінки віком від 18 до 60 років, які мають спеціальність і/або професію, споріднену з військово-обліковою спеціальністю, підлягають взяттю на військовий облік за їхнім бажанням.

Яких професій і спеціальностей це стосується?

До списку професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік, згідно з Переліком № 313 належать, зокрема, такі:

 • професіонали в галузі наук про життя та медичних наук, професіонали в галузі медицини (крім медичних сестер), професіонали в галузі лікувальної справи, професіонали в галузі стоматології, наукові співробітники (стоматологія), стоматологи, професіонали в галузі фармації, провізори, професіонали в галузі медико-профілактичної справи, наукові співробітники в галузі медико-профілактичної справи, інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства), допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації (крім медичних сестер), медичні асистенти, дантисти-асистенти, фізіотерапевти та масажисти, фармацевти, інші асистенти професіоналів в галузі сучасної медицини (крім медичних сестер);
 • професіонали в галузі патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології, патологи, токсикологи, фармакологи, фізіологи та епідеміологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, фахівці в галузі медико-профілактичної справи, професійні медичні сестри та акушерки, професіонали в галузі сестринської справи та акушерства, медичні сестри та акушерки, гігієністи, окулісти та оптики, медичні сестри та акушерки, що асистують професіоналам, помічники професіоналів-акушерів;
 • оператори медичного устаткування, робітники, що обслуговують устаткування з виробництва фармацевтичних продуктів і косметичних засобів, керівники підрозділів в охороні здоров’я.
Як стати на облік жінкам?
Процедура реєстрації на військовий облік здійснюється в ТЦК.
Необхідні для цього документи:
 • заява про взяття на облік;
 • паспорт або ID-картка;
 • ідентифікаційний номер;
 • документ про здобуття спеціальності / професії (диплом);
 • довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
 • свідоцтво про народження дітей / документ про опіку;
 • свідоцтво про шлюб;
 • фотокартки 3х4.

Коли жінка приходить до ТЦК стати на військовий облік, на неї заводять особову справу.

Далі її мають направити на медкомісію, яка зробить висновок про придатність або непридатність до військової служби. Медкомісія у військовозобов’язаних жінок має проходити так само, як і в чоловіків: повинні оглянути хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог. Єдина відмінність — жінкам потрібно пройти ще огляд у гінеколога.

Які обов’язки будуть у жінок, що стануть на облік?
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Такі жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах з чоловіками.
На військовозобов'язаних жінок покладаються такі самі обов'язки, як і на чоловіків. Вони повинні:
 • ставати на військовий облік
 • проходити підготовку до служби
 • повідомляти військкомати про зміну місця реєстрації / проживання, сімейного статусу, інвалідності тощо.
Тобто законодавство не розрізняє військовозобов'язаних жінок і чоловіків.
Чи потрібно йти до ТЦК та СП самостійно?

Згідно з п. 51 Постанови КМУ № 1487, жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку в ТЦК та СП, не отримували військово-обліковий документ, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

У той же час роботодавці, які прийняли на роботу жінок, що здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку, мають сповістити про прийняття на роботу жінки відповідну ТЦК та СП. Компанією було прийняте рішення про оповіщення ТЦК про таких жінок в кінці 2023 року.

Непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного ТЦК та СП з метою взяття їх на військовий облік.

Чи зможуть жінки виїжджати за кордон після 1 жовтня 2023 року?

Слід зазначити, що Закон України не розрізняє стать військовозобов'язаних. За законом придатні до служби військовозобов’язані жінки повинні мати таку ж заборону на виїзд з України, як і чоловіки.

Проте уже є заперечення із цього приводу від Державної прикордонної служби. За словами речника цієї служби, те, що деякі жінки стануть військовозобовʼязаними з 1 жовтня, не означає, що для них автоматично буде заборонений виїзд з України, як військово­зобов’язаним чоловікам.

Виїзд за кордон жінок, які мають медичні та фармацевтичні спеціальності та стали на військовий облік, наразі правилами перетинання державного кордону не обмежений. На цей час обмеження стосуються лише чоловіків у віці від 18 до 60 років.

Оскільки на сьогодні в прикордонників немає технічної можливості перевіряти в пункті перетину кордону відомості про перебування жінок, що перетинають кордон, на військовому обліку через відсутність доступу до такої інформації, а також відсутні вимоги пред'являти при перетині кордону будь-які додаткові документи крім паспорта, то такі обмеження права на перетин кордону стосуються лише військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 60 років.

Отже, жодних змін стосовно обмеження в праві виїзду жінок, які перебувають на військовому обліку, наразі не існує. Тобто незалежно від спеціальності, професії, факту перебування на військовому обліку та наявності статусу військовозобов'язаних, жінок пропускають за кордон.

Вимагати в жінок дипломи в пункті перетину про отриману освіту підстави теж відсутні.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр раніше запевняла, що в ЗСУ немає потреби в примусовій мобілізації жінок, також не планується обмежень щодо виїзду жінок за кордон. З її слів, від початку повномасштабної війни в Україні примусово не мобілізували жодної жінки, як і від початку вторгнення в 2014 році. Винятком є тільки жінки, які працюють на державних посадах під час воєнного стану.
Також є припущення, що обмеження на виїзд за кордон стосуватимуться тільки мобілізованих жінок, а не тих, хто стоїть на обліку.
Як щодо вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років?

Законом встановлено, що винятком є вагітні жінки та ті, що перебувають у декретній відпустці. За статтею 73 розкладу хвороб згідно з Положенням про ВЛК, вагітні жінки визнаються непридатними до військової служби, незалежно від терміну й перебігу вагітності.

Вже призвані під час мобілізації жінки-військовослужбовиці мають право на звільнення зі служби у зв’язку з вагітністю (незалежно від перебігу й терміну) та у зв’язку з перебуванням у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більше ніж до досягнення нею шестирічного віку.

Вам також може бути цікавоТрудові відносини під час дії воєнного стану: чи може роботодавець звільнити працівників
Кого з жінок можуть призвати на військову службу та хто не підлягає призову?
Жінки з медичною та фармацевтичною спеціальністю, які перебувають на військовому обліку, можуть бути мобілізовані у воєнний час. Але, існує перелік винятків, коли таких жінок не мають права відправляти на фронт.
Згідно із Законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації:
1. Заброньовані медичні працівниці. Бронювання військовозобов’язаних це надання тимчасової відстрочки від мобілізації терміном на 6 місяців.
2. Жінки, яких ВЛК визнала тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців.
3. Матері, які мають на утриманні:
 
 • трьох і більше дітей віком до 18 років;
 • дитину з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років;
 • дитину з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму ІІІ-ІV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії ІІ-ІІІ ступеня їх вираження, або дитину з інвалідністю, яка має функціональні порушення в організмі та обмеження життєдіяльності (критерії встановлення інвалідності);
 • повнолітню дитину, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, до досягнення нею 23 років;
 • дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 18 років.
4. Матері, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
5. Зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
6. Жінки, які є дружинами, дочками або невістками осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, які б могли їх утримувати.
7. Студентки фахової передвищої та вищої освіти, асистентки-стажистки, аспірантки та докторантки, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти. (Але наразі існує законопроєкт, яким пропонують позбавити відстрочки від мобілізації здобувачів другої та третьої освіти віком старше 30 років, які здобувають непослідовну вищу освіту.)
8. Наукові і науково-педагогічні працівниці ЗВО, наукових установ і організацій, які мають вчене звання і/або науковий ступінь, і педагогічні працівниці закладів загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менше як на 0,75 ставки.
9. Жінок, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти в районах проведення АТО і були:
 
 • військовослужбовцями або працівниками військових формувань, створених за законами України, і брали участь у захисті держави в районах АТО;
 • працівниками підприємств, установ, організацій, які забезпечували проведення АТО, і загинули або зникли безвісти в районах АТО;
 • членами добровольчих формувань, які самоорганізувались або були утворені для захисту держави, і брали участь у проведенні АТО.
10. Жінки, які вже в складі військових формувань або правоохоронних органах
11. Були добровольцями, які допомагали військовим формуванням чи правоохоронним органам в АТО. Тобто, жінки, які не були зараховані до армії або поліції, але все одно виконували завдання АТО у взаємодії з ними.

У випадку додаткових питань чи отримання розгорнутої консультації щодо військового обліку жінок в Україні звертайтеся до фахівців BDO in Ukraine.