XBRL звітність в Україні... з чого починали і до чого прийшли?

XBRL звітність в Україні... з чого починали і до чого прийшли?

Також є частина підготовлених iXBRL файлів, які компанії ще не встигли подати до СФО. Як відзначають фахівці BDO, досі не було жодного випадку, щоб файл не пройшов перевірку Системи.

Нагадуємо, що XBRL (eXtensible Business Reporting Language) — це міжнародний стандарт для подання фінансової звітності за МСФЗ в електронному вигляді.Але почнемо спочатку...

Подання звітності у форматі XBRL неодноразово переносилось. Але за результатами спілкування з низкою залучених до проєкту сторін розуміли, що в 2021 році в тому чи іншому вигляді процес буде запущений. І ось напередодні новорічних свят 30 грудня, 2020 року на сайті СФО розмістили інформацію про подання звітності, складеної на основі Таксономії UA XBRL МСФЗ за 2020 рік (докладніше тут).

На той момент держава розробляла оновлену версію електронного формату Таксономії UA XBRL МСФЗ 2020 року. Команда фахівців від BDO в Україні також активно займалася цим питанням і тестувала доступне програмне забезпечення для підготовки iXBRL файлів, а також програмні рішення для валідації (перевірки) створених файлів.

Окремим питанням, яке належало вирішити, було — що клієнт має отримати (крім самого iXBRL файлу), щоб у клієнта і його аудитора була можливість зрозуміти і перевірити створений файл? Це було важливо, тому що подання звітності у форматі iXBRL — це не одноразова подія, а рутинний процес, що повторюється кожні 3 місяці. Тому фахівцям необхідно розуміти не тільки як сформувався файл, а ще й як створити такий же файл у кожному наступному періоді.  

Варіант зробити стандартний для всіх шаблон, який отримує звітність клієнта під час входу, а на виході видає iXBRL-звітність — не підходив, тому що в кожної компанії своя індивідуальна звітність і свої розкриття. Тому було прийнято рішення «розмічати» звітність, тобто при перенесенні даних вказувати номер форми, таблиці, рядки iXBRL форм куди були внесені дані зі звітності. Таке рішення влаштувало всіх клієнтів БДО в Україні.

Цифрові рішення нині впроваджуються в усіх напрямах, і подання звітності за МСФЗ не стала винятком. iXBRL-звітність поки що тільки на піку розвитку і поступово буде вдосконалюватися. Але старт покладено і на сьогоднішній день фахівці BDO в Україні вже мають досвід підготовки електронної звітності для компаній з нафтогазової галузі, промисловості, агропромисловості, ІТ, дистрибуції та компаній з управління активами. Кілька проєктів для компаній добувної галузі, рітейлу і фармацевтики вже в процесі розробки.

А ви кому довіряєте підготовку електронної звітності своєї компанії?