Зміна акцентів у професії фінансиcта: основні запити ринку. Інтерв’ю з головою представництва CIMA в Україні

Наталія Вовчук, голова представництва СІМА в Україні

 

Нещодавно ми мали чудову нагоду поспілкуватися з Наталією Вовчук, головою представництва СІМА в Україні, та задати питання, що хвилюють багатьох фінансистів, стосовно нових вимог у професії, змін у процесі підготовки та перекваліфікації спеціалістів і, безпосередньо, новацій в процесі здачі іспиту СІМА. Подробиці у статті далі.
 

 

1. Як можна охарактеризувати сучасну фінансову функцію?

Фінансова функція розвилася та вийшла за межі бухгалтерії, і тепер працює на розширення стратегічного мислення, застосування нових аналітичних підходів. Функція трансформувалася таким чином, що управлінський облік у бізнесі дає змогу створювати цінність.

Успішна фінансова стратегія враховує створення вартості в короткостроковій, середньостроковій і довгостроковій перспективі та обов’язково враховує нефінансові показники.

Ключові зміни фінансової функції:

 • використання найновіших технологій для вивільнення повного потенціалу фінансової функції;
 • розширення повноважень фінансової функції з метою охопити ширший спектр управлінської інформації, що породжує нові ідеї та бізнес-рішення;
 • забезпечення та озброєння фінансових фахівців новими компетенціями та навичками розвитку, щоб допомогти їхнім організаціям створювати та зберігати цінність.

 

2. Які основні тенденції у сфері підготовки спеціалістів з обліку й аудиту?

Швидкість інноваційних запроваджень в економіці створює непомірний тиск на систему освіти для фінансистів. Вимоги до сучасного фахівця в цій сфері є не лише жорсткими, але й дуже комплексними.

Фахові фінансисти повинні розуміти, як працює бізнес, який механізм управління ним, як люди працюють разом і як формується стратегія, як забезпечити стійкий розвиток бізнесу.

Вимоги до професійних фінансистів на сучасному етапі розробили сумісно дві глобальні професійні організації: Американський інститут сертифікованих бухгалтерів (АІСРА, США) та Привілейований інститут управлінських бухгалтерів (СІМА, Великобританія), які разом налічують понад 600 000 членів і студентів з 177 країн світу та є лідерами сектору.

СІМА модель компетенцій фахівців з управлінського обліку має чотири сфери: спеціалізовані навички (навички фінансового обліку та фінансового управління), ділові навички (визначаються в контексті бізнесу), лідерство (необхідно бути лідером в організації), навички роботи з людьми (щоб впливати на людей). Всі навички-компетентності мають ґрунтуватися на єдиній основі – етика, чесність і професіоналізм.

В Україні доступне очне та дистанційне навчання за програмами СІМА.

 

3. Які вимоги до практичного досвіду висувають міжнародні компанії? Чи відрізняються вони від вимог вітчизняних компаній? 

Вимоги міжнародних компаній максимально формалізовані, адже на розвинутих ринках вихід в більшість професій регламентується отриманням професійних кваліфікацій.

СІМА для забезпечення ринкової зайнятості студентів та членів з самого початку навчання висуває вимогу отримувати навики та практичний досвід. Ця вимога формалізована інструментом – «Матриця практичного досвіду». Матриця містить перелік компетенцій, які отримуються протягом навчання за модулями CIMA.

Необхідно для членства мінімум 36 місяців досвіду, компетенції по 4 блокам: технічні, бізнес навики, управління людьми, лідерські навички. Вся матриця розроблена відповідно до вимог роботодавців. У 2019 році її оновлено, в центрі матриці тепер – цифрові навички.

 

4. Як змінилися підходи до перекваліфікації фінансистів?

Конкуренція у бізнес середовищі — це, переважно, конкуренція фінансистів, адже фінанси пронизують всі процеси. Тому підвищення їх кваліфікації має бути у фокусі уваги як керівництва, HR, так і самих фахівців. Особливої гостроти питанню додає тиск зайнятості працівників фінансового напрямку. 

Це спричинило попит на дистанційне навчання та різноманітні форми самопідготовки. Онлайн розробки в жодному разі не витіснять очну форму, проте дозволяють отримати доступ до міжнародних матеріалів – адже є цілий ряд сертифікаційних програм (наприклад, Сертифікація AICPA), матеріали яких підготовані лише спеціалізованими експертними групами, як от:

 • Сертифікація з інтегрованої звітності
 • Блокчейн для фінансиста
 • Сертифікація з МСФЗ – курс для рівня технічного спеціаліста
 • Сертифікат з бізнес аналітики
 • Сертифікат з кібербезпеки для фінансиста

 

АІСРА – Асоціація Міжнародних Сертифікованих Професійних Бухгалтерів має більше 100 онлайн продуктів, що пропонуються як найновітніші розробки для самопідготовки або для навчання з ментором.

В Україні ТОВ «БДО Консалтинг» (BDO Academy) має Угоду з АІСРА по проведенню навчання з більш, ніж 20 тематик. БДО Академія започаткувала тренінги з Сертифікаційного курсу МСФЗ англійською мовою.

 

5. Чи є можливість здобути фінансову кваліфікацію в Україні? Чи буде вона еквівалентом закордонній освіті?

Швидкість інноваційних запроваджень в економіці створює непомірний тиск на систему освіти для фінансистів. Вимоги до сучасного фахівця в цій сфері є не лише жорсткими, але й дуже комплексними.

Фахові фінансисти повинні розуміти, як працює бізнес, який механізм управління ним, як люди працюють разом і як формується стратегія, як забезпечити стійкий розвиток бізнесу.

Як уже зазначалося вище, вимоги до професійних фінансистів розробили сумісно два флагмани — глобальні професійні організації — Американський інститут сертифікованих бухгалтерів (АІСРА, США) та Привілейований інститут управлінських бухгалтерів (СІМА, Великобританія).

СІМА модель компетенцій фахівців з управлінського обліку має чотири сфери: спеціалізовані навички (навички фінансового обліку та фінансового управління), ділові навички (визначаються в контексті бізнесу), лідерство (необхідно бути лідером в організації), навички роботи з людьми (щоб впливати на людей). Всі навички-компетентності мають ґрунтуватися на єдиній основі – етика, чесність і професіоналізм.

 

В Україні доступне очне та дистанційне навчання за програмами СІМА в університетах для студентів.

Члени і студенти CIMA в Україні працюють на промислових і торговельних підприємствах, у державних установах і некомерційних організаціях — загалом це більше, ніж 220 компаній ключових галузей економіки: сільськогосподарської та харчової, хіміко-фармацевтичної, електроенергетичної промисловості, будівництва, фінансів, державного сектору, інших.

Серед найбільших вітчизняних роботодавців студентів та членів СІМА: SCM, British American Tobacco, Unilеver, Coca Cola, BDO in Ukraine, Kyivstar, Volvo, Kraft Foods, Dupont, Cargill, Danone, Raiffeisen Bank Aval, Nestle та інші.

 

6. Чи відбулися зміни в процесі здачі іспиту СІМА в зв'язку з пандемією?

Так – були запроваджені не лише нові правила проведення (іспити рос. мовою), але й новий формат іспитів (іспити англ. мовою).

Іспити з програм Сертифікат «Управління ефективністю бізнесу» та Диплом «Управління Бізнесом» (рос. мовою) проходять очно.

Безумовно, CIMA має за пріоритет безпеку студентів та співробітників, тому були розроблені Спеціальні Правила допуску і проведення іспитів в період пандемії, що передбачають повне дотримання карантинних заходів, що стосуються перевірки температури, використання захисних засобів, дотримання дистанції, дезінфекції приміщень тощо.

Кожен кандидат отримає Правила на електронну пошту до іспиту, а також при вході у центр здачі.

У травні 2020 році ми запровадили онлайн техніку екзаменування для англомовних програм Привілейований Інститут Управлінських Бухгалтерів (CIMA) забезпечив студентів в усьому світі, включно з Великою Британією, новим форматом іспитів, що проводяться в домашніх умовах. Цей крок став відповіддю на спалах коронавірусу, через який екзаменаційні центри закрилися ще в березні, що призвело до припинення навчання студентів CIMA та їхнього просування в напрямку отримання статусу Chartered Global Management Accountant® (CGMA).

На фоні того, що багато навчальних закладів та професійних бухгалтерських організацій взагалі відклали або скасували іспити внаслідок пандемії, CIMA розглянула найкращі варіанти можливостей залучення студентів. Саме тому наприкінці березня Інститут прийняв рішення перевести іспити CIMA у домашні формат, що забезпечило студентам альтернативний шлях до здобуття професійної кваліфікації. Члени та студенти CIMA мають великий та неоціненний комплекс знань та навичок, який вони готові запропонувати бізнесу; вони відіграватимуть ключову роль у розробці нових бізнес-стратегій для стимулювання відновлення.

Ми уже маємо позитивний досвід проведення таких іспитів в усіх країнах, де оперує СІМА. В Україні студенти підтвердили свою готовність до здачі іспитів в форматі онлайн.

 

7. Які спеціальні навички та знання допоможуть на іспиті?

Хоча для початку навчання немає вимог до профільної освіти та досвіду роботи, проте бажаним є достатній рівень знань з бухгалтерського та управлінського обліку, а також математики.

Решту спеціальних знань та навичок нададуть акредитовані центри навчання, як наприклад, «BDO Consulting (BDO Academy)», які мають всі потрібні інструменти та ресурси: підручники, робочі зошити, сервіси для проведення онлайн та офлайн-занять, тестів та пробних іспитів.

Важливим для придбання відповідних знань та навичок є і рівень викладацького складу. Акредитація в CIMA – це знак якості навчального центру, зокрема визнання високого рівня підготовки викладачів.

Незаперечним фактором успіху є бажання навчатись та здібність до самоорганізації студента, адже успішно здають саме мотивовані та дисципліновані.

 

8. Чи є якісь лайфхаки, які будуть корисними потенційним кандидатам на сертифікат?

CIMA та СІМА Україна зокрема часто ділиться відгуками кандидатів про іспити та підготовку до них – на сторінках у соц.мережах провайдера СІМА.

Серед найпопулярніших є:

 • обрати свій стиль навчання (очний чи онлайн, індивідуальний чи груповий);
 • розробити план навчання та ретельно його виконувати, СІМА надає в допомогу такий «планер»;
 • використовувати всі можливості навчання – адже є багато корисних розробок (в т.ч. пробні іспити на сайті СІМА).

 

Детальніше про Сертифікацію CIMA від BDO Academy можна дізнатися тут або Напишіть нам і фахівці БДО в Україні допоможуть вам розібратися у всіх питаннях.